SKU TCP-LED14P38D35KFL
TCP Lighting 14W 3500K Wide Flood Dimmable LED PAR38 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
By using 80% less energy than incandescent alternatives, the 25,000-hour solid state Par38 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 3500K, 40 Degree greatly reduces lighting service and maintenance costs. With its smooth, uniform dimming effects, the 14-watt Par38 LED lamp is most ideal for track, recessed, outdoor, and sensitive display lighting. Operating at 120 volts, this LED lamp exceeds all industry performance requirements for directional lamps.
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1125.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 80.4.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,533.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3500K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P38D35KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1125.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 80.4.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,533.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3500K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P38D35KFL
Product Specifications
Part NumberLED14P38D35KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148248231
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P38D35KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".