SKU ENV-BLD3P22RDUNVBL22
EnVision 22-in 12/16/22W Round Bollard Base, 120V-277V, Black
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Wet Location
DLC Listed
  • Replacement Round Bollard Base.
  • 22-in Height.
  • Black.
  • 120-277V.
  • 12/16/22W.
  • 1560/2080/2860 lm.
  • Wet Location.
  • Dimmable Range: 0-10V.
  • Beam Angle Type V.
  • 80+ CRI.
  • UL Listed.
  • DLC Listed.
  • 5 Year Warranty.
  • BOLLARD BASE ONLY, HEAD NOT INCLUDED
EnVision BLD-3P22-RD-UNV-BL-22 Description
  • 22-in Height.
  • Black.
  • 120-277V.
  • 12/16/22W.
  • 1560/2080/2860 lm.
  • Dimmable Range: 0-10V.
  • Beam Angle Type V.
  • 80+ CRI.
  • UL Listed.
  • 5 Year Warranty.
Color / Finish
sku ENV-BLD3P22RDUNVBL22
Free Shipping
In Stock-Ships by 05/15/2026
Product Specifications
Part NumberBLD-3P22-RD-UNV-BL-22
CertificateWet Location, DLC Listed
Color / FinishBlack
CRI80+
DimmableYes
Warranty5 Yr
Wattage22W, 16W
Weight25.00-lb
UPC819715029332
Manufacturer Description
22" Bollard Base: Round Black
Prop65
Color / Finish
sku ENV-BLD3P22RDUNVBL22
Free Shipping
In Stock-Ships by 05/15/2026
Product Specifications
Color / FinishBlack
CRI80+
DimmableYes
Warranty5 Yr
Wattage22W, 16W
Weight25.00-lb
UPC819715029332
Manufacturer Description
22" Bollard Base: Round Black