SKU KNG-KDSDIS40
King Electric Disconnect Switch for KDS Series Heaters, 3-Pole, 40A
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
King Electric KDS-DIS40 Description
Maximum Amperage
40 Amp
sku KNG-KDSDIS40
Product Specifications
Part NumberKDS-DIS40
Maximum Amperage40 Amp
Maximum Voltage600V
Weight0.50-lb
UPC093319303047
Manufacturer Description
Factory Installed Disconnect Switch 600V max., 3 Pole, 40A
Prop65
Maximum Amperage
40 Amp
sku KNG-KDSDIS40
Product Specifications
Part NumberKDS-DIS40
Maximum Amperage40 Amp
Maximum Voltage600V
Weight0.50-lb
UPC093319303047
Manufacturer Description