SKU STP-ADRR0581C24DISSW
Stelpro 5000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 208V, Soft White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 5000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 208V, Soft White features:
  • MADE TO ORDER | Cannot be Cancelled
  • Epoxy-polyester and steel material, Soft White color finish.
  • 208V, 5000W, 17064 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
CSA US
Stelpro ADRR0581C24DISSW Description
  • 208V, 5000W, 17064 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
Maximum Voltage
208V
sku STP-ADRR0581C24DISSW
Product Specifications
Part NumberADRR0581C24DISSW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyForced Air
MaterialSteel
Maximum Voltage208V
Warranty3 Yr
Wattage5000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight34.00-lb
UPC626296553718
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R SOFT WHITE 24V 5000W 208V WITH DISCONNECT SWITCH
Prop65
Maximum Voltage
208V
sku STP-ADRR0581C24DISSW
Free Shipping
  • 208V, 5000W, 17064 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0581C24DISSW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyForced Air
MaterialSteel
Maximum Voltage208V
Warranty3 Yr
Wattage5000W
Weight34.00-lb
UPC626296553718
Manufacturer Description