SKU STP-ADRR0551C24DISW
Stelpro 5000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 480V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 5000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 480V, White features:
  • Epoxy-polyester and steel material, White color finish.
  • 480V, 5000W, 17064 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
CSA US
Stelpro ADRR0551C24DISW Description
  • 480V, 5000W, 17064 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
Maximum Voltage
480V
sku STP-ADRR0551C24DISW
Product Specifications
Part NumberADRR0551C24DISW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage480V
Warranty3 Yr
Wattage5000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight34.00-lb
UPC626296502389
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R WHITE 24V 5000W 480V WITH DISCONNECT SWITCH
Prop65
Maximum Voltage
480V
sku STP-ADRR0551C24DISW
Free Shipping
  • 480V, 5000W, 17064 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0551C24DISW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage480V
Warranty3 Yr
Wattage5000W
Weight34.00-lb
UPC626296502389
Manufacturer Description