SKU STP-ADRR0521C24DISW
Stelpro 5000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 240V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 5000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 240V, White features:
  • Epoxy-polyester and steel material, White color finish.
  • 240V, 5000W, 17064 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
  • 20-gauge steel cabinet, 14-gauge steel front grille.
  • Thermal protection with auto reset, quiet helicoidal fan.
  • Aluminum grille.
  • Totally enclosed, permanently lubricated motor.
  • Instant heat produced by nichrome element.
  • Ceiling recessed in T-bar (ADRR models).
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
  • Wall thermostat (sold separately).
  • Fan-only mode for continuous air circulation, controlled by built-in selection switch.
  • Fan-only mode available for use with wall mounted switch (sold separately)
  • External transformer (sold separately)
  • CSA US rated.
  • 3 year warranty.
CSA US
Stelpro ADRR0521C24DISW Description
  • 240V, 5000W, 17064 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
  • Aluminum grille.
  • CSA US rated.
  • 3 year warranty.
Maximum Voltage
240V
sku STP-ADRR0521C24DISW
Free Shipping
Ships between 05/26/2026 - 06/03/2026
Product Specifications
Part NumberADRR0521C24DISW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyForced Air
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Warranty3 Yr
Wattage5000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight34.00-lb
UPC626296502327
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R WHITE 24V 5000W 240V WITH DISCONNECT SWITCH
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Maximum Voltage
240V
sku STP-ADRR0521C24DISW
Free Shipping
  • 240V, 5000W, 17064 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0521C24DISW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyForced Air
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Warranty3 Yr
Wattage5000W
Weight34.00-lb
UPC626296502327
Manufacturer Description