SKU STP-ADRR0483C24DISW
Stelpro 4000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 3 Ph, 208V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 4000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 3 Ph, 208V, White features:
  • MADE TO ORDER | Cannot be Cancelled
  • Epoxy-polyester and steel material, White color finish.
  • 208V, 4000W, 13651 BTU/H.
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
CSA US
Stelpro ADRR0483C24DISW Description
  • 208V, 4000W, 13651 BTU/H.
Maximum Voltage
208V
sku STP-ADRR0483C24DISW
Product Specifications
Part NumberADRR0483C24DISW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage208V
Power13,651 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage4000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight32.50-lb
UPC626296502297
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R WHITE 24V 4000W 208V 3PH WITH DISCONNECT SWITCH
Prop65
Maximum Voltage
208V
sku STP-ADRR0483C24DISW
Free Shipping
  • 208V, 4000W, 13651 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0483C24DISW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage208V
Power13,651 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage4000W
Weight32.50-lb
UPC626296502297
Manufacturer Description