SKU STP-ADRR0451C24DISSW
Stelpro 4000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 480V, Soft White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 4000W Recessed Ceiling Fan Heater, Disconnect Switch, 24V Control, 480V, Soft White features:
  • MADE TO ORDER | Cannot be Cancelled
  • Epoxy-polyester and steel material, Soft White color finish.
  • 480V, 4000W, 13651 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
  • 20-gauge steel cabinet, 14-gauge steel front grille.
  • Thermal protection with auto reset, quiet helicoidal fan.
  • Aluminum grille.
  • Totally enclosed, permanently lubricated motor.
  • Instant heat produced by nichrome element.
  • Ceiling recessed in T-bar (ADRR models).
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
  • Wall thermostat (sold separately).
  • Fan-only mode for continuous air circulation, controlled by built-in selection switch.
  • Fan-only mode available for use with wall mounted switch (sold separately)
  • External transformer (sold separately)
  • CSA US rated.
  • 3 year warranty.
CSA US
Stelpro ADRR0451C24DISSW Description
  • 480V, 4000W, 13651 BTU/H.
  • Includes disconnect switch.
  • Aluminum grille.
  • CSA US rated.
  • 3 year warranty.
Maximum Voltage
480V
sku STP-ADRR0451C24DISSW
Free Shipping
Ships between 05/26/2026 - 06/03/2026
Product Specifications
Part NumberADRR0451C24DISSW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyForced Air
MaterialSteel
Maximum Voltage480V
Power13,651 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage4000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight32.50-lb
UPC626296553282
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R SOFT WHITE 24V 4000W 480V WITH DISCONNECT SWITCH
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Maximum Voltage
480V
sku STP-ADRR0451C24DISSW
Free Shipping
  • 480V, 4000W, 13651 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0451C24DISSW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyForced Air
MaterialSteel
Maximum Voltage480V
Power13,651 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage4000W
Weight32.50-lb
UPC626296553282
Manufacturer Description