| Part Number | L50P20D2540KNFL |
| Beam Angle | 25 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location, Energy Star |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 82.1 lm/W |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 575 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 7W |
| Wattage Equivalent | 50W |
| Product Dimensions | 3.50-in X 2.50-in X 3.50-in |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148154693 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 7W LED PAR20 Bulb, Narrow Flood, SMD, Dimmable, 120V, 575 lm, 4000K features:
| Beam Angle | 25 |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 82.1 lm/W |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 575 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 7W |
| Wattage Equivalent | 50W |