| Part Number | L40A19D2541K |
| Beam Angle | 360 |
| Bulb Included | Yes |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location, Energy Star |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 4100K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 83.3 lm/W |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 500 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Number of Lights | 1 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 6W |
| Wattage Equivalent | 40W |
| Weather Resistant | No |
| Product Dimensions | 4-in X 2.20-in X 4-in |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148186199 |
LED 6W A19 DIM 4100K
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 6W LED A19 Bulb, Omnidirectional, 0-10V Dim, E26, 500 lm, 4100K features:
| Part Number | L40A19D2541K |
| Beam Angle | 360 |
| Bulb Included | Yes |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 4100K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 83.3 lm/W |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 500 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Number of Lights | 1 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 6W |
| Wattage Equivalent | 40W |
| Weather Resistant | No |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148186199 |
LED 6W A19 DIM 4100K