SKU STP-ADRR0521C24W
Stelpro 5000W Recessed Ceiling Fan Heater, 24V Control, 240V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 5000W Recessed Ceiling Fan Heater, 24V Control, 240V, White features:
  • Epoxy-polyester and steel material, White color finish.
  • 240V, 5000W, 17064 BTU/H.
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
CSA US
Stelpro ADRR0521C24W Description
  • 240V, 5000W, 17064 BTU/H.
Maximum Voltage
240V
sku STP-ADRR0521C24W
Product Specifications
Part NumberADRR0521C24W
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Warranty3 Yr
Wattage5000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight34.00-lb
UPC626296245033
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R WHITE 24V 5000W 240V
Prop65
Maximum Voltage
240V
sku STP-ADRR0521C24W
Free Shipping
  • 240V, 5000W, 17064 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0521C24W
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Warranty3 Yr
Wattage5000W
Weight34.00-lb
UPC626296245033
Manufacturer Description