| Part Number | LED16A21D3WAY50K |
| Bulb Type | A21 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Energy Star |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 82 |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 109.4 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1750 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 16W |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148046752 |
LED 16W A21 DIM 5000K 3WAY
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 4W/8W/16W A21 LED Three Way Bulb, 5000K features:
| Bulb Type | A21 |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 82 |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 109.4 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1750 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 16W |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148046752 |
LED 16W A21 DIM 5000K 3WAY