SKU STP-ADRR0451C24SW
Stelpro 4000W Recessed Ceiling Fan Heater, 24V Control, 480V, Soft White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 4000W Recessed Ceiling Fan Heater, 24V Control, 480V, Soft White features:
  • MADE TO ORDER | Cannot be Cancelled
  • Epoxy-polyester and steel material, Soft White color finish.
  • 480V, 4000W, 13651 BTU/H.
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
CSA US
Stelpro ADRR0451C24SW Description
  • 480V, 4000W, 13651 BTU/H.
Maximum Voltage
480V
sku STP-ADRR0451C24SW
Product Specifications
Part NumberADRR0451C24SW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
MaterialSteel
Maximum Voltage480V
Power13,651 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage4000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight32.50-lb
UPC626296331958
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R SOFT WHITE 24V 4000W 480V
Prop65
Maximum Voltage
480V
sku STP-ADRR0451C24SW
Free Shipping
  • 480V, 4000W, 13651 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0451C24SW
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
MaterialSteel
Maximum Voltage480V
Power13,651 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage4000W
Weight32.50-lb
UPC626296331958
Manufacturer Description