SKU STP-ADRR0481C24W
Stelpro 4000W Recessed Ceiling Fan Heater, 24V Control, 208V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 4000W Recessed Ceiling Fan Heater, 24V Control, 208V, White features:
  • Epoxy-polyester and steel material, White color finish.
  • 208V, 4000W, 13651 BTU/H.
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
CSA US
Stelpro ADRR0481C24W Description
  • 208V, 4000W, 13651 BTU/H.
Maximum Voltage
208V
sku STP-ADRR0481C24W
Product Specifications
Part NumberADRR0481C24W
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage208V
Power13,651 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage4000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight32.50-lb
UPC626296244890
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R WHITE 24V 4000W 208V
Prop65
Maximum Voltage
208V
sku STP-ADRR0481C24W
Free Shipping
  • 208V, 4000W, 13651 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0481C24W
Air Flow (CFM)450
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
MaterialSteel
Maximum Voltage208V
Power13,651 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage4000W
Weight32.50-lb
UPC626296244890
Manufacturer Description