| Part Number | LED38T8/96FR44/850/IF, 5888 |
| Beam Angle | 325 |
| Bulb Type | T8 |
| Certificate | UL Certified |
| Color Temperature | 5000K |
| Connection Type | Ballast Compatible |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 116 lm/W |
| Lamp Base | Single-Pin |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 4400 lm |
| Maximum Voltage | 120V-277V |
| Tube Length | 8 ft |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 38W |
| Wattage Equivalent | 59W |
| Product Dimensions | 8-ft (L) |
| Diameter | 1-in |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 844366058882 |
Ships between 05/21/2026 - 06/04/2026
NaturaLED 38W T8 Instant Fit LED 96" 5000K features:
| Beam Angle | 325 |
| Bulb Type | T8 |
| Certificate | UL Certified |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 116 lm/W |
| Lamp Base | Single-Pin |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 4400 lm |
| Tube Length | 8 ft |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 38W |
| Wattage Equivalent | 59W |