SKU BSL-LCB30WE2627K
NovaLux 30W LED Corn Bulb, 100W MH/HID Retrofit, 3900 Lumens, 2700K
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ETL Listed
  • Direct replacement for the typical 225W incandescent bulb.
  • Easily retrofitted into current fixtures, both indoor and outdoor.
  • Ballast Bypass - no ballast required.
  • 2700K color temperature that provides a warm, ambient light with a slight yellow tint.
ETL Listed
NovaLux LCB30WE2627K Description
Product Specifications
Part NumberLCB30WE2627K, BSL-LCB30WE2627K
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature2700K
Life Hours50000
Lumens3800 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage30W
Wattage Equivalent225W, 75W MH
Product Dimensions7-in X 4-in X 4-in
Features
  • Save over 60% in Energy
  • Internal double stage power supply
  • Product Dimensions: 7" x 4" x 4"
Prop65
Product Specifications
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature2700K
Life Hours50000
Lumens3800 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage30W
Wattage Equivalent225W, 75W MH
Features
  • Save over 60% in Energy