SKU BSL-LCB20W40KD
NovaLux 20W LED Corn Bulb, 100W MH Replacement, 2600 Lumens, 4000K
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ETL Listed
  • Direct replacement for the typical 150W incandescent bulb.
  • Easily retrofitted into current fixtures, both indoor and outdoor.
  • Ballast Bypass - no ballast required.
  • 4000K color temperature provides a clean and efficient neutral white light.
  • 360° beam angle fills your space with light in all directions.
  • InstantOn technology guarantees immediate lighting without wasted energy.
  • Operating temperature of -49°F to 122°F.
  • Dimensions End to End: 6.89" (L) x 2.83" (D).
  • Dimensions of Base: 2.83" (W) x 3.52" (L).
Medium sized space lighting
  • Walkways.
  • Exterior building lighting.
  • Retrofit high bays and other metal halide fixtures in workspaces and warehouses.
ETL Listed
NovaLux LCB20W40KD Description
Medium sized space lighting
  • Walkways.
  • Exterior building lighting.
This page is for your reference only.
Product Specifications
Part NumberLCB20W40KD, BSL-LCB20W40KD
Beam Angle360
Bulb TypeCorn Bulb
CertificateETL Listed
Color Temperature4000K
Connection TypeBallast Compatible
CRI80+
DimmableNo
Efficacy130 lm/W
LED ChipCree XTE
LED DriverMeanwell HLG
Life Hours50000
Lumens2600 lm
Maximum Voltage100V-300V
Sealed BatteryNo
Warranty5 Yr
Wattage20W
Wattage Equivalent150W MH, 50W MH
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
FeaturesSave over 60% in EnergyHigh Lumen MaintenanceDirectional LightThermal pad heat transferring10 Sides Shine OutIP60 Ingress ProtectionLong Life SpanInternal double stage power supplyProduct Dimensions: 7" x 4" x 4"Indoor and Outdoor ApplicationsStreet LightingWarehouse LightingGymnasium LightingPublic Area LightingPost Top Lighting
Prop65
NovaLux LCB20W40KD Description
Product Specifications
Beam Angle360
Bulb TypeCorn Bulb
CertificateETL Listed
Color Temperature4000K
CRI80+
DimmableNo
Efficacy130 lm/W
LED ChipCree XTE
LED DriverMeanwell HLG
Life Hours50000
Lumens2600 lm
Maximum Voltage100V-300V
Sealed BatteryNo
Warranty5 Yr
Wattage20W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description