SKU BSL-LCB20WE2627K
NovaLux 20W LED Corn Bulb, 100W MH Replacement, E26, 2600 Lumens, 2700K
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ETL Listed
  • Direct replacement for the typical 150W incandescent bulb.
  • Easily retrofitted into current fixtures, both indoor and outdoor.
  • Ballast Bypass - no ballast required.
  • 2700K color temperature that provides a warm, ambient light with a slight yellow tint.
  • 360° beam angle fills your space with light in all directions.
  • InstantOn technology – allows immediate lighting without wasted energy.
  • Operating temperature of -40°F to 131°F.
  • Dimensions End to End: 7" (L) x 2.5" (D).
  • Dimensions Base to End: 5.5" (L).
ETL Listed
NovaLux LCB20WE2627K Description
Product Specifications
Part NumberLCB20WE2627K, BSL-LCB20WE2627K
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature2700K
Efficacy130 lm/W
IP RatingIP60
Lamp BaseE26
Lumens2600 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage20W
Wattage Equivalent150W MH, 50W MH
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Features
  • Save over 60% in Energy
  • High Lumen Maintenance
  • Directional Light
  • Thermal pad heat transferring
  • 10 Sides Shine Out
  • IP60 Ingress Protection
  • Long Life Span
  • Internal double stage power supply
Indoor and Outdoor Applications
  • Street Lighting
  • Warehouse Lighting
  • Gymnasium Lighting
  • Public Area Lighting
  • Post Top Lighting
Prop65
Product Specifications
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature2700K
Efficacy130 lm/W
IP RatingIP60
Lamp BaseE26
Lumens2600 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage20W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Features
  • Save over 60% in Energy
  • High Lumen Maintenance
  • Directional Light
  • 10 Sides Shine Out
  • IP60 Ingress Protection
  • Long Life Span