SKU BSL-LCB20WE2640K
NovaLux 20W LED Corn Bulb, 100W MH Replacement, 4000K, Gen 1
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
ETL Listed
  • Direct replacement for the typical 150W incandescent bulb.
  • Easily retrofitted into current fixtures, both indoor and outdoor.
  • Ballast Bypass - no ballast required.
  • 4000K color temperature that provides a clean and efficient neutral white light.
  • 360° beam angle fills your space with light in all directions.
  • InstantOn technology – allows immediate lighting without wasted energy.
  • Operating temperature of -40°F to 131°F.
  • Generation 1.
ETL Listed
NovaLux LCB20WE2640K Description
  • Generation 1.
Product Specifications
Part NumberLCB20WE2640K, BSL-LCB20WE2640K
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature4000K
Efficacy130 lm/W
IP RatingIP60
Lamp BaseE26
Lumens2600 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage20W
Wattage Equivalent150W MH, 50W MH
Product Dimensions7-in X 4-in X 4-in
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Features
  • Save over 60% in Energy
  • High Lumen Maintenance
  • Directional Light
  • Thermal pad heat transferring
  • 10 Sides Shine Out
  • IP60 Ingress Protection
  • Long Life Span
  • Internal double stage power supply
  • Product Dimensions: 7" x 4" x 4"
Indoor and Outdoor Applications
  • Street Lighting
  • Warehouse Lighting
  • Gymnasium Lighting
  • Public Area Lighting
  • Post Top Lighting
Prop65
Product Specifications
Beam Angle120
CertificateETL Listed
Color Temperature4000K
Efficacy130 lm/W
IP RatingIP60
Lamp BaseE26
Lumens2600 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage20W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Features
  • Save over 60% in Energy
  • High Lumen Maintenance
  • Directional Light
  • 10 Sides Shine Out
  • IP60 Ingress Protection
  • Long Life Span