SKU ETW-1877WBOX
Eaton Wiring 20 Amp NEMA 5-20R 125V Straight Blade Single Receptacle, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Eaton 20 Amp NEMA 5-20R 125V Straight Blade Single Receptacle, White features:
  • Screw-Catch feature on duplex devices speeds mounting of wallplates.
  • Tamper Resistant receptacles provide compliance with 2014 NEC Article 406.12 that states that all 15A & 20A, 125V receptacles installed in dwelling units must be tamper resistant.
CSA US
Eaton Wiring 1877W Description
Color / Finish
White
sku ETW-1877WBOX
Free Shipping Eligible
Ships between 05/19/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part Number1877W, 1877W-BOX
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
Control Style2-Pole
Maximum Voltage125V
Number of Gangs1
Outlet TypeSingle
Pack TypeEach
Weight0.50-lb
UPC032664311703
Manufacturer Description
Recp Single 20A 125V 2P3W Swire WH
Prop65
Color / Finish
White
sku ETW-1877WBOX
Free Shipping Eligible
Eaton Wiring 1877W Description
Product Specifications
Part Number1877W, 1877W-BOX
CertificateCSA US
Color / FinishWhite
Control Style2-Pole
Maximum Voltage125V
Number of Gangs1
Outlet TypeSingle
Pack TypeEach
Weight0.50-lb
UPC032664311703
Manufacturer Description