SKU TCP-L19PLVD5027K
TCP Lighting 19W LED BR40 Bulb, Plug and Play, 0-10V Dimmable, G24q, 2350 lm, 120V-277V, 2700K
RoHS Compliant
TCP Lighting 19W LED Vertical PL BR40 Bulb, Dimmable, 2350 lm, 2700K features:
  • Recommended 0-10V dimming ballast, ballast dependent.
  • Plug & Play, vertical beam, Instant on/off.
  • Use with 8in BR40 recessed downlight.
  • Replaces 4-Pin CFL PL bulbs.
  • 120V-277V, 347V (ballast dependent), 19W, 2350 lm.
  • White color finish, 80 CRI, 26W wattage equivalent.
RoHS Compliant
TCP Lighting L19PLVD5027K Description
  • Replaces 4-Pin CFL PL bulbs.
Color Temperature
2700K
sku TCP-L19PLVD5027K
Free Shipping Eligible
More than 15% Off!
Clearance
All Clearance Sales Are Final!
In Stock-Ships by 05/15/2026
Product Specifications
Part NumberL19PLVD5027K
Color / FinishWhite
Color Temperature2700K
Life Hours50000
Lumens2350 lm
Maximum Voltage120V-277V, 347V
Warranty5 Yr
Wattage19W
Wattage Equivalent26W
Product Dimensions5.80-in X 5-in X 5.80-in
Weight0.50-lb
UPC762148071129
Manufacturer Description
LED 19W PL VERT BR40 DIM 2700K
Prop65
Color Temperature
2700K
sku TCP-L19PLVD5027K
Free Shipping Eligible
More than 15% Off!
Clearance
All Clearance Sales Are Final!
In Stock-Ships by 05/15/2026
Product Specifications
Part NumberL19PLVD5027K
Color / FinishWhite
Color Temperature2700K
Life Hours50000
Lumens2350 lm
Maximum Voltage120V-277V, 347V
Warranty5 Yr
Wattage19W
Wattage Equivalent26W
Weight0.50-lb
UPC762148071129
Manufacturer Description
LED 19W PL VERT BR40 DIM 2700K