SKU CTL-LB120PAR38DWW
CyberTech 18W LED PAR38 Bulb, Dimmable, E26, 1100 lm, 120V, 3000K
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
JA8 Compliant
Title 24
RoHS Compliant
CyberTech Lighting 18W LED PAR38 Bulb, 10W Hal. Retrofit, Dimmable, E26, 1100 lm, 3000K features:
  • Save up to 80 percent in energy by replacing your 120W Halogen Lamps.
  • Suitable for wet locations.
  • Suitable for most standard household dimmers.
  • Contains no mercury.
  • No UV or Infrared Radiation.
  • Buzz and flicker free.
JA8 Compliant
Title 24
RoHS Compliant
CyberTech LB120PAR38-D/WW Description
  • Suitable for wet locations.
  • Contains no mercury.
  • No UV or Infrared Radiation.
  • Buzz and flicker free.
Color Temperature
3000K
sku CTL-LB120PAR38DWW
Product Specifications
Part NumberLB120PAR38-D/WW
Beam Angle40
CertificateJA8 Compliant, Title 24, RoHS Compliant
Color Temperature3000K
CRI90
DimmableYes
Lamp BaseE26
Life Hours25000
Lumens1100 lm
Maximum Voltage120V
Warranty3 Yr
Wattage18W
Wattage Equivalent120W Hal.
Product Dimensions5.20-in X 4.80-in X 4.80-in
Weight1.00-lb
UPC793573747938
Manufacturer Description
17W LED PAR38 Dimmable Reflector 3000K Wet Location
Prop65
Color Temperature
3000K
sku CTL-LB120PAR38DWW
Product Specifications
Part NumberLB120PAR38-D/WW
Beam Angle40
Color Temperature3000K
CRI90
DimmableYes
Lamp BaseE26
Life Hours25000
Lumens1100 lm
Maximum Voltage120V
Warranty3 Yr
Wattage18W
Wattage Equivalent120W Hal.
Weight1.00-lb
UPC793573747938
Manufacturer Description