| Part Number | LED17HOP38D30KFLB |
| Beam Angle | 40 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location, Energy Star |
| Color / Finish | Black |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1500 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 18.5W |
| Wattage Equivalent | 150W MH |
| Product Dimensions | 5.30-in X 4.80-in X 5.30-in |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148053002 |
LED 17W HOP38 DIM 30KFL BL
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 18.5W High Output LED PAR38 Bulb, Flood, Dimmable, 1500 lm, 3000K, Black features:
| Beam Angle | 40 |
| Color / Finish | Black |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1500 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 18.5W |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148053002 |
LED 17W HOP38 DIM 30KFL BL