| Part Number | LED17P38D27KFL95 |
| Beam Angle | 40 |
| Bulb Type | PAR38 |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 61.8 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1050 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 17W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148267638 |
DWO LED 17W P38 DIM 27KFL HICR
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
17W LED PAR38 Bulb, 2700K, 1050 Lumens features:
| Beam Angle | 40 |
| Bulb Type | PAR38 |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 61.8 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1050 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 17W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148267638 |
DWO LED 17W P38 DIM 27KFL HICR