| Part Number | LPLU26A2550K |
| Beam Angle | 360 |
| Bulb Included | Yes |
| Certificate | RoHS Compliant, DLC Listed, cUL/UL Listed |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Lamp Type/Light Source | LED |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1350 lm |
| Maximum Voltage | 120V-277V |
| Number of Lights | 1 |
| Power | 0.99 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 15W |
| Wattage Equivalent | 26W |
| Weather Resistant | No |
| Product Dimensions | 5.50-in X 1.60-in X 5.50-in |
| Weight | 0.40-lb |
| UPC | 762148173274 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 15W LED PL Bulb, Plug & Play, Omnidirectional, G24q/GXG24q, 1350 lm, 5000K features:
| Part Number | LPLU26A2550K |
| Beam Angle | 360 |
| Bulb Included | Yes |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1350 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Power | 0.99 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 15W |
| Wattage Equivalent | 26W |