| Part Number | L15A19D2527K |
| Bulb Type | A19 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Energy Star, ETL Listed |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 106.7 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1600 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 15W |
| Wattage Equivalent | 100W MH |
| Weather Resistant | Yes |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148069973 |
LED 15W A19 DIM 2700K
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 15W LED Omni-Directional A19 Bulb, Dimmable, 2700K features:
| Part Number | L15A19D2527K |
| Bulb Type | A19 |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 106.7 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1600 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 15W |
| Weather Resistant | Yes |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148069973 |
LED 15W A19 DIM 2700K