SKU ETW-1895V
Eaton Wiring 15 Amp Toggle Switch, Industrial, Single-Pole, Ivory
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Eaton Wiring 15 Amp Toggle Switch, Industrial, Single-Pole, Ivory features:
  • Momentary contact switches have circuit contact in either up or down "on" or "off" positions.
  • Color coded faces reveal amperage: Blue=15 Amp; Red=20 Amp; Green= 30 Amp.
  • Automatic grounding system removes need for bonding jumper.
  • Side/back wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire.
CSA US
Eaton Wiring 1895V Description
Color / Finish
Ivory
sku ETW-1895V
Free Shipping Eligible
Ships between 05/19/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part Number1895V
CertificateCSA US
Color / FinishIvory
Control StyleSingle Pole
MaterialPolycarbonate
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage120V/277V
Product Dimensions1.31-in X 1-in X 3.28-in
Weight0.14-lb
UPC040893613499
Manufacturer Description
Switch Tog SP 3Pos 15A 120V/277V Mom IV
Prop65
Color / Finish
Ivory
sku ETW-1895V
Free Shipping Eligible
Eaton Wiring 1895V Description
Product Specifications
Part Number1895V
CertificateCSA US
Color / FinishIvory
Control StyleSingle Pole
MaterialPolycarbonate
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage120V/277V
Weight0.14-lb
UPC040893613499
Manufacturer Description