SKU ETW-7738WBOX
Eaton Wiring 15 Amp Single-Pole Light Switch w/Dimmable LED Nightlight, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Eaton Wiring 15 Amp Single-Pole Light Switch w/Dimmable LED Nightlight, White features:
  • Easily disable photo sensor for Hi/Med/Low/Off settings.
  • Automatic grounding system removes need for bonding jumper in grounded metal enclosure.
  • Backwire clamps on side terminals provide for easy installation of #12 and #14 AWG.
  • Long-lasting LED energy bulbs in nightlight provide 50,000 hours of light life.
  • Tamper-resistant shutters provide compliance with NEC Article 406.12 that states all 15A and 20A, 125V receptacles installed in dwelling units must be tamper resistant.
  • Can be controlled by a switch.
  • 2-Pole,3-Wire Receptacle.
Eaton Wiring 7738W Description
  • 2-Pole,3-Wire Receptacle.
Color / Finish
White
sku ETW-7738WBOX
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/14/2026
Product Specifications
Part Number7738W, 7738W-BOX
Color / FinishWhite
Control StyleSingle Pole
Control TypeToggle
DimmableYes
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage120V
Number of Gangs1
Outlet TypeCombo
Self-GroundYes
Tamper ResistantYes
Wattage1W
Product Dimensions2.75-in X 2-in X 4.50-in
Weight0.50-lb
UPC032664727801
Manufacturer Description
Switch/Nightlight Combo 15A 120V, WH
Prop65
Color / Finish
White
sku ETW-7738WBOX
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/14/2026
Eaton Wiring 7738W Description
Product Specifications
Part Number7738W, 7738W-BOX
Color / FinishWhite
Control StyleSingle Pole
Control TypeToggle
DimmableYes
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage120V
Number of Gangs1
Outlet TypeCombo
Self-GroundYes
Tamper ResistantYes
Wattage1W
Weight0.50-lb
UPC032664727801
Manufacturer Description