SKU ETW-7738VBOX
Eaton Wiring 15 Amp Single-Pole Light Switch w/Dimmable LED Nightlight, Ivory
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Eaton Wiring 15 Amp Single-Pole Light Switch w/Dimmable LED Nightlight, Ivory features:
  • Conveniently disable photo sensor for High/Medium/Low/Off settings.
  • Automatic grounding system removes need for bonding jumper in grounded metal enclosure.
  • Backwire clamps on side terminals give an easy installation of #12 and #14 AWG.
  • Long-lasting LED energy bulbs in the nightlight provide 50,000 hours of light life.
  • Tamper-resistant shutters provide compliance with NEC Article 406.12 that says,' all 15A & 20A, 125V receptacles installed in dwelling units must be tamper resistant. '.
  • Can be controlled by a switch.
  • 2-Pole,3-Wire Receptacle.
Eaton Wiring 7738V Description
  • 2-Pole,3-Wire Receptacle.
Color / Finish
Ivory
sku ETW-7738VBOX
Free Shipping Eligible
Ships between 05/18/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part Number7738V, 7738V-BOX
Color / FinishIvory
Control StyleSingle Pole
Control TypeToggle
DimmableYes
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage120V
Number of Gangs1
Outlet TypeCombo
Self-GroundYes
Tamper ResistantYes
Wattage1W
Product Dimensions2.75-in X 2-in X 4.50-in
Weight0.50-lb
UPC032664727795
Manufacturer Description
Switch/Nightlight Combo 15A 120V, IV
Prop65
Color / Finish
Ivory
sku ETW-7738VBOX
Free Shipping Eligible
Eaton Wiring 7738V Description
Product Specifications
Part Number7738V, 7738V-BOX
Color / FinishIvory
Control StyleSingle Pole
Control TypeToggle
DimmableYes
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage120V
Number of Gangs1
Outlet TypeCombo
Self-GroundYes
Tamper ResistantYes
Wattage1W
Weight0.50-lb
UPC032664727795
Manufacturer Description