SKU ETW-1107V
Eaton Wiring 15 Amp Decora Receptacle, Duplex, Ivory
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
RoHS Compliant
Eaton Wiring 15 Amp Decora Receptacle, Duplex, Ivory features:
  • Has impact-resistant & unbreakable thermoplastic face and back body.
  • Terminal screws are backed out & ready to wire.
  • Extra long & wide mounting straps providing 40% more area to wall board contact.
  • Side-wire terminals are compatible with up to #10 solid or stranded wire.
RoHS Compliant
Eaton Wiring 1107V Description
Color / Finish
Ivory
sku ETW-1107V
Free Shipping Eligible
Ships between 05/18/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part Number1107V
CertificateRoHS Compliant
Color / FinishIvory
Control Style2-Pole
Grade TypeResidential
MaterialThermoplastic
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage125V
Product Dimensions1.30-in X 0.69-in X 3.81-in
Weight0.14-lb
UPC032664512476
Manufacturer Description
Recp Deco Duplex 15A 125V 2P3W IV
Prop65
Color / Finish
Ivory
sku ETW-1107V
Free Shipping Eligible
Eaton Wiring 1107V Description
Product Specifications
Part Number1107V
CertificateRoHS Compliant
Color / FinishIvory
Control Style2-Pole
Grade TypeResidential
MaterialThermoplastic
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage125V
Weight0.14-lb
UPC032664512476
Manufacturer Description