SKU ETW-7503VBOX
Eaton Wiring 3-Way Decorator Switch, 14-12 AWG, 120V/277V, 15 Amp, Ivory
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
  • Made with thermoplastic for a durable connection.
  • Supports 14-12 AWG wires for wide compatibility and easy installation.
  • Flush mounting to save on space.
  • Back and push wiring methods for versatile installation.
  • Single phase power delivers reliable, efficient electricity.
  • Ivory finish.
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
Eaton Wiring 7503V-BOX Description
  • Ivory finish.
Color / Finish
sku ETW-7503VBOX
Free Shipping Eligible
Ships between 05/18/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part Number7503V-BOX
CertificatecUL/UL Listed, RoHS Compliant
MaterialThermoplastic
Maximum Voltage120V/277V
Product Dimensions1.44-in X 0.97-in X 4.19-in
Weight0.15-lb
UPC032664752421
Manufacturer Description
Switch Decorator 3Way 15A 120/277V IV
Prop65
Color / Finish
sku ETW-7503VBOX
Free Shipping Eligible
Product Specifications
Part Number7503V-BOX
MaterialThermoplastic
Maximum Voltage120V/277V
Weight0.15-lb
UPC032664752421
Manufacturer Description