SKU ETW-817VBOX
Eaton Wiring 15 Amp 2P3W Single Receptacle, Commercial Grade, Ivory
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Eaton Wiring 15 Amp 2P3W Single Receptacle, Commercial Grade, Ivory features:
  • Longer, wider strap provides 40% more contact area to wall board.
  • Eliminates the need for floating installations.
  • Built-in wire stripper for #14 & #12 wire to speed installation.
  • Terminal screws are backed-out & ready for wiring.
  • Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire.
CSA US
Eaton Wiring 817V Description
Color / Finish
Ivory
sku ETW-817VBOX
Free Shipping Eligible
Ships between 05/18/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part Number817V, 817V-BOX
CertificateCSA US
Color / FinishIvory
MaterialPVC
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage125V
Outlet TypeSingle
Product Dimensions1.30-in X 0.82-in X 4.19-in
Weight0.50-lb
UPC032664182402
Manufacturer Description
Recp Single 15A 125V 2P3W Str Swire IV
Prop65
Color / Finish
Ivory
sku ETW-817VBOX
Free Shipping Eligible
Eaton Wiring 817V Description
Product Specifications
Part Number817V, 817V-BOX
CertificateCSA US
Color / FinishIvory
MaterialPVC
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage125V
Outlet TypeSingle
Weight0.50-lb
UPC032664182402
Manufacturer Description