| Part Number | LED14P38D41KNFLB |
| Beam Angle | 25 |
| Bulb Type | PAR38 |
| Color / Finish | Matte Black |
| Color Temperature | 4100K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 82.1 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1150 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 0.15-lb |
| UPC | 762148266068 |
DWO LED 14W P38 DIM 41KNFL BLK
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
14W LED PAR38 Bulb, Narrow Flood, 4100K, 1150 Lumens, Black features:
| Beam Angle | 25 |
| Bulb Type | PAR38 |
| Color Temperature | 4100K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 82.1 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1150 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 0.15-lb |
| UPC | 762148266068 |
DWO LED 14W P38 DIM 41KNFL BLK