| Part Number | LED17P38D35KNFLB |
| Beam Angle | 25 |
| Bulb Type | PAR38 |
| Color / Finish | Matte Black |
| Color Temperature | 3500K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 75 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1275 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 0.15-lb |
| UPC | 762148265986 |
DWO LED 17W P38 DIM 35KNFL BLK
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
14W LED PAR38 Bulb, Narrow Flood, 3500K, 1275 Lumens, Black features:
| Beam Angle | 25 |
| Bulb Type | PAR38 |
| Color Temperature | 3500K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 75 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1275 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 0.15-lb |
| UPC | 762148265986 |
DWO LED 17W P38 DIM 35KNFL BLK