| Part Number | LED14P38D27KNFL95 |
| Beam Angle | 25 |
| Bulb Type | PAR38 |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 64.2 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 900 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 0.15-lb |
| UPC | 762148261322 |
DWO LED 14W P38 DIM 27KNFL HIC
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
14W LED PAR38 Bulb, Narrow Flood, 2700K, 900 Lumens features:
| Beam Angle | 25 |
| Bulb Type | PAR38 |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 64.2 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 900 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 0.15-lb |
| UPC | 762148261322 |
DWO LED 14W P38 DIM 27KNFL HIC