| Part Number | LED14P38D27KFLB |
| Beam Angle | 40 |
| Bulb Type | PAR38 |
| Color / Finish | Matte Black |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 75 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1050 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148266006 |
DWO LED 14W P38 DIM 27KFL BLK
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
14W LED PAR38 Bulb, 2700K, 1050 Lumens, Black features:
| Beam Angle | 40 |
| Bulb Type | PAR38 |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 75 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1050 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148266006 |
DWO LED 14W P38 DIM 27KFL BLK