| Part Number | L100A21N25UNV27K |
| Beam Angle | 270 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | A21 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1600 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V-277V |
| Number of Lights | 1 |
| Power Supply | 0.7 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Product Dimensions | 4.70-in X 2.60-in X 4.70-in |
| Weight | 0.40-lb |
| UPC | 762148174226 |
LED 14W A21 UNV 2700K
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 14W LED A21 Bulb, 100W Halogen Retrofit, E26, 1600 lm, 2700K features:
| Beam Angle | 270 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | A21 |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1600 lm |
| Material | Plastic |
| Number of Lights | 1 |
| Power Supply | 0.7 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Weight | 0.40-lb |
| UPC | 762148174226 |
LED 14W A21 UNV 2700K