SKU TCP-DLC12SWUZDCCT2
TCP Lighting 12-in Recessed Downlight, Watt Select, CCT Select, Matte Silver
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
Energy Star
RoHS Compliant
  • Ideal for industrial, commercial, and retail areas.
  • 125W incandescent replacement wattage.
  • Snap clips allow for easy installation, no can needed; integrated trim.
  • Shatter-resistant, flicker-free.
  • 75° beam angle.
  • Matte silver color finish.
  • Operating Temperature: -22°F - 104°F.
  • Selectable Wattage: 18W/23W/30W.
  • 100 lm/W efficacy.
  • 120V-277V input, 1850 lm/2300 lm/2950 lm output, depending on wattage selected.
  • CCT Selectable: 2700K/3000K/3500K/4100K/5000K, 80 CRI.
  • Dimming available.
  • 50,000 light life hours, based on up to 12 hours of use daily.
  • cULus rated for damp locations, Energy Star, and RoHS Compliant.
  • 5 year limited warranty.
cUL/UL Listed
Energy Star
RoHS Compliant
TCP Lighting DLC12SWUZDCCT2 Description
  • 75° beam angle.
  • Matte silver color finish.
  • 100 lm/W efficacy.
  • Dimming available.
  • 5 year limited warranty.
Color / Finish
sku TCP-DLC12SWUZDCCT2
Free Shipping
In Stock-Ships by 05/14/2026
Product Specifications
Part NumberDLC12SWUZDCCT2
Beam Angle70
CertificatecUL/UL Listed, Energy Star, RoHS Compliant
Color Temperature5000K
DimmableYes
Grade TypeCommercial
Life Hours50000
Maximum Voltage277V
Warranty5 Yr
Wattage65W
Product Dimensions11-in X 13-in X 9.50-in
Weight7.70-lb
UPC762148296348
Manufacturer Description
LED 12” Comm Downlight CCT 27K/50K
Prop65
Color / Finish
sku TCP-DLC12SWUZDCCT2
Free Shipping
In Stock-Ships by 05/14/2026
Product Specifications
Part NumberDLC12SWUZDCCT2
Beam Angle70
Color Temperature5000K
DimmableYes
Grade TypeCommercial
Life Hours50000
Maximum Voltage277V
Warranty5 Yr
Wattage65W
Weight7.70-lb
UPC762148296348
Manufacturer Description