| Part Number | L90P38D2527KFL |
| Beam Angle | 40 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location, Energy Star |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 80 lm/W |
| Lumens | 900 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 10W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Product Dimensions | 5.30-in X 4.80-in X 5.30-in |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148155515 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 10W LED PAR38 Bulb, SMD, Dimmable, 120V, 900 lm, 2700K features:
| Beam Angle | 40 |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 80 lm/W |
| Lumens | 900 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 10W |
| Wattage Equivalent | 90W |