ESL Vision ESL-RHB-100200W-250-HV-BK-60D
SKU ESL-RHB100200W250HVBK60D
ESL Vision's LED Round High Bay Light has an optical grade polycarbonate lens, durable die-cast housing, 6kV surge protection and is wattage selectable. Want more ufo high bay lights? Find them today at HomElectrical.com!
ESL Vision 100/120/150/200W LED Round High Bay, 60D Lens, 277V-480V, 5000K, BK
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cETLus Listed
NSF
DLC Premium
Wet Location
  • 60 Degree Lens.
  • Wattage Selectable.
  • Designed for Easy Sensor Installation.
  • Optical Grade Polycarbonate Lens.
  • Durable Die-Cast Housing.
  • Multiple Mounting Options.
  • 6kV Surge Protection.
  • cETLus Listed, NSF, DLC Premium, Wet Location.
cETLus Listed
NSF
DLC Premium
Wet Location
ESL Vision ESL-RHB-100200W-250-HV-BK-60D Description
  • 60 Degree Lens.
  • Wattage Selectable.
  • Durable Die-Cast Housing.
  • Multiple Mounting Options.
  • 6kV Surge Protection.
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/21/2026 - 06/04/2026
Product Specifications
Part NumberESL-RHB-100200W-250-HV-BK-60D
CertificatecETLus Listed, NSF, DLC Premium, Wet Location
Color / FinishBlack
Color Temperature5000K
CRI80
DimmableYes
Lamp Type/Light SourceLED
Life Hours140000
Lumens14500 lm, 17400 lm
MaterialPolycarbonate
Maximum Voltage277V-480V
Warranty7 Yr
Wattage100W, 120W, 150W, 200W
Product Dimensions14.11-in X 14.11-in X 7.40-in
Weight8.00-lb
UPC196065686645
Manufacturer Description
Prop65
Free Shipping
In Stock-
  • 6kV Surge Protection.
Product Specifications
Color / FinishBlack
Color Temperature5000K
CRI80
DimmableYes
Lamp Type/Light SourceLED
Life Hours140000
Lumens14500 lm, 17400 lm
MaterialPolycarbonate
Maximum Voltage277V-480V
Warranty7 Yr
Wattage100W, 120W, 150W, 200W