| Part Number | EP20-5.5W5000CEC-2 |
| Beam Angle | 40 |
| Bulb Type | PAR20 |
| Certificate | CEC, cUL/UL Listed, Energy Star, JA8 Compliant |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 91 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 500 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 3 Yr |
| Wattage | 5.5W |
| Wattage Equivalent | 50W Inc. |
| Product Dimensions | 3.18-in (H) |
| Diameter | 2.48-in |
| Weight | 0.60-lb |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/21/2026 - 06/04/2026
| Beam Angle | 40 |
| Bulb Type | PAR20 |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 91 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 500 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 3 Yr |
| Wattage | 5.5W |