
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
American Lighting 9W 3" Round LED Retrofit Downlight, Nickel, Dimmable, 3000K features:
American Lighting 9W 3" Round LED Retrofit Downlight, Nickel, Dimmable, 3000K features:
| Part Number | E3-30-NK |
| Beam Angle | 90 |
| Color / Finish | Nickel |
| Color Temperature | 3000K |
| Connection Type | Hardwired |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 69 lm/W |
| Life Hours | 35000 |
| Lumens | 550 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Wattage | 8W |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 714176006178 |

American Lighting 9W 3" Round LED Retrofit Downlight, Nickel, Dimmable, 3000K features:
| Part Number | E3-30-NK |
| Beam Angle | 90 |
| Color / Finish | Nickel |
| Color Temperature | 3000K |
| Connection Type | Hardwired |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 69 lm/W |
| Life Hours | 35000 |
| Lumens | 550 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Wattage | 8W |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 714176006178 |
Your voice matters. Be the first to leave a review and help other pros shop smarter