EnVision LED-ARL3-ARC-3P100-TRI-BZ-UNV-KNT-PC
SKU ENV-LEDARL3ARC3P100TRIBZUNVKNTPC
EnVision's 100W LED, Area Light Gen 3 120/277V, 30/40/50K, Dimmable, Bronze is radiant and long-lasting. Shine like the brilliant sun with this wondrous product. Witness the impressive inventory at HomElectrical today.
EnVision 100W LED Area Light, Dimmable, 120V/277V, Selectable CCT, Bronze
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
DLC Listed
Wet Location
  • Mini Flood Light.
  • 60/80/100W.
  • 120-277V.
  • 0-10V Dimmable Range.
  • Wet Location.
  • Type III Beam Angle.
  • 80+ CRI.
  • Bronze.
  • 30/40/50K.
  • UL Listed.
  • DLC Listed.
  • 7 Year Warranty.
  • Photocell.
EnVision LED-ARL3-ARC-3P100-TRI-BZ-UNV-KNT-PC Description
  • Mini Flood Light.
  • 60/80/100W.
  • 120-277V.
  • 0-10V Dimmable Range.
  • Type III Beam Angle.
  • 80+ CRI.
  • Bronze.
  • 30/40/50K.
  • UL Listed.
  • 7 Year Warranty.
  • Photocell.
Free Shipping
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
Product Specifications
Part NumberLED-ARL3-ARC-3P100-TRI-BZ-UNV-KNT-PC
CertificateDLC Listed, Wet Location
Color / FinishBronze
Color Temperature30K/40K/50K
CRI80+
DimmableYes
PhotocellYes
Warranty7 Yr
Wattage100W, 60W, 80W
Weight10.00-lb
UPC819715029981
Manufacturer Description
Area Light G3: ARCY-Line
Prop65
Free Shipping
Product Specifications
Color / FinishBronze
Color Temperature30K/40K/50K
CRI80+
DimmableYes
PhotocellYes
Warranty7 Yr
Wattage100W, 60W, 80W