Green Creative EXCYL4/SM/M/8CCT3S/DIM010UNV/NR/BZ/CC
SKU GCR-EXCYL4SMM8CCT3SDIM010UNVNRBZCC
Green Creative's 4-in 10W EXCYL surface mount light offers a 40° beam angle with a bronze finish and clear reflector. Compact design with fully embedded settings. Grab this surface mount light today at HomElectrical.com!
Green Creative 4-in 10W EXCYL Surface Mount, 40°, 120V-277V, CCT Select, Bronze
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cETLus Listed
FCC
Wet Location
  • MADE TO ORDER | Cannot be Cancelled or Returned
  • Bronze Color Finish.
  • 4-in; 40 Degree Beam.
  • Die cast heat sink with aluminum reflector.
  • Gasketed tempered glass diffuser.
  • 4kV standard surge protection.
cETLus Listed
FCC
Wet Location
Green Creative EXCYL4/SM/M/8CCT3S/DIM010UNV/NR/BZ/CC Description
  • Bronze Color Finish.
  • 4-in; 40 Degree Beam.
Free Shipping
Ships between 05/26/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part NumberEXCYL4/SM/M/8CCT3S/DIM010UNV/NR/BZ/CC
CertificatecETLus Listed, FCC, Wet Location
Color / FinishBronze
Color Temperature3000K, 3500K, 4000K
CRI80
DimmableYes
Life Hours60000
Lumens1400 lm, 1800 lm, 2200 lm
MaterialDie Cast Aluminum
Maximum Voltage120V-277V
Warranty5 Yr
Wattage16W, 20W
Weight3.50-lb
Manufacturer Description
EXCYL Cylinder Series 4", Surface Mount, Medium Selectable 2200/1800/1400lm, CRI80, Selectable 3000/3500/4000K, SelectDrive 0-10V Dimming, Bronze Finish, Clear Reflector
Prop65
Free Shipping
Product Specifications
Color / FinishBronze
CRI80
DimmableYes
Life Hours60000
MaterialDie Cast Aluminum
Maximum Voltage120V-277V
Warranty5 Yr
Wattage16W, 20W
Weight3.50-lb
Manufacturer Description