Green Creative EXCYL3/SM/S/8CCT3S/DIM010UNV/VN/WH/CC
SKU GCR-EXCYL3SMS8CCT3SDIM010UNVVNWHCC
Green Creative's 3-in 10W EXCYL surface mount light offers a 25° beam angle with a white finish and clear reflector. Compact design with fully embedded settings. Grab this surface mount light today at HomElectrical.com!
Green Creative 3-in 10W EXCYL Surface Mount, 25°, 120V-277V, CCT Select, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cETLus Listed
FCC
Wet Location
  • MADE TO ORDER | Cannot be Cancelled or Returned
  • White Color Finish.
  • 3-in; 25 Degree Beam.
  • Die cast heat sink with aluminum reflector.
  • Gasketed tempered glass diffuser.
  • 4kV standard surge protection.
cETLus Listed
FCC
Wet Location
Green Creative EXCYL3/SM/S/8CCT3S/DIM010UNV/VN/WH/CC Description
  • White Color Finish.
  • 3-in; 25 Degree Beam.
Free Shipping
Ships between 05/26/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part NumberEXCYL3/SM/S/8CCT3S/DIM010UNV/VN/WH/CC
CertificatecETLus Listed, FCC, Wet Location
Color / FinishWhite
Color Temperature3000K, 3500K, 4000K
CRI80
DimmableYes
Life Hours60000
Lumens700 lm, 900 lm, 1200 lm
MaterialDie Cast Aluminum
Maximum Voltage120V-277V
Warranty5 Yr
Wattage6W, 8W, 10W
Weight2.50-lb
Manufacturer Description
EXCYL Cylinder Series 3", Surface Mount, Small Selectable 1200/900/700lm, CRI80, Selectable 3000/3500/4000K, SelectDrive 0-10V Dimming, White Finish, Clear Reflector
Prop65
Free Shipping
Product Specifications
Color / FinishWhite
CRI80
DimmableYes
Life Hours60000
Lumens700 lm, 900 lm, 1200 lm
MaterialDie Cast Aluminum
Maximum Voltage120V-277V
Warranty5 Yr
Wattage6W, 8W, 10W
Weight2.50-lb
Manufacturer Description