Steinel ST DS710-10Z
SKU STE-89975
Steinel Slide Dimmer Switch offers lower energy usage and provides controlled lighting in your bedroom, kitchen, and more. Works with LED lighting or Incadescent lighting. Rated 120V for installation. Come see more options at HomElectrical.com!
Steinel 120V Slide Dimmer Switch, 1200VA Fluorescent, White, Ivory, Lt Almond
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • 10V Slide Dimmer Switch.
  • 50 Max Amperage.
  • LED 10A.
  • Voltage Range 120V to 277V.
  • Fluorescent 1200VA to 1500VA.
  • 60Hz.
  • Comes in White Ivory or Light Almond.
Steinel ST DS710-10Z Description
  • 10V Slide Dimmer Switch.
  • 50 Max Amperage.
  • LED 10A.
  • Voltage Range 120V to 277V.
  • 60Hz.
Free Shipping
In Stock-
Ships between 06/08/2026 - 06/22/2026
Product Specifications
Part NumberST DS710-10Z, 89975
Color / FinishWhite / Ivory / Light Almond
Maximum Amperage50 Amp
Maximum Voltage120V
Product Dimensions4.13-in X 1.75-in X 1.32-in
Weight0.40-lb
Manufacturer Description
120 Volt Dimmer, Single Pole, 600S Incandescent, 15W LED & DCL - White, Ivory Light Almond
Prop65
Free Shipping
In Stock-
  • 10V Slide Dimmer Switch.
  • LED 10A.
  • Voltage Range 120V to 277V.
  • 60Hz.
Product Specifications
Part NumberST DS710-10Z, 89975
Maximum Amperage50 Amp
Maximum Voltage120V
Weight0.40-lb
Manufacturer Description