Steinel LR21F600
SKU STE-9008
Steinel Phase Angle Dimmer is great for working along side dimming switches including 3-way switches, phase switches and sensor switches. 120V-277V installation offers variety in your lighting source. Check out HomElectrical.com today!
Steinel 600W Phase Angle Dimmer, Dimming Mode Selectable, 10V DC, 120V-277V
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
  • Converts Standard 0 to10V Signals to incadescent dimming applications.
  • Voltage Range 120V to 277V.
  • 60Hz.
  • Leading Edge Dimming.
  • Trailing Edge Dimming.
  • 600W to 1300W Incadescent Load.
  • Silver Finish.
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
Steinel LR21F600 Description
  • Voltage Range 120V to 277V.
  • 60Hz.
  • Leading Edge Dimming.
  • Trailing Edge Dimming.
  • Silver Finish.
Free Shipping
In Stock-
Ships between 06/08/2026 - 06/22/2026
Product Specifications
Part NumberLR21F600, 09008
CertificatecUL/UL Listed, RoHS Compliant
Color / FinishSilver
Maximum Voltage120V-277V
Wattage600W
Product Dimensions4-in X 4-in X 1.80-in
Weight0.40-lb
Manufacturer Description
Phase Angle Dimmer, Class 2 0-10Vdc Input, 600W @ 120VAC, 1,300 @ 277VAC Rated, Dimming Mode Selectable, NEMA 1 Housing
Prop65
Free Shipping
In Stock-
Steinel LR21F600 Description
  • Voltage Range 120V to 277V.
  • 60Hz.
Product Specifications
Part NumberLR21F600, 09008
Color / FinishSilver
Maximum Voltage120V-277V
Wattage600W
Weight0.40-lb
Manufacturer Description