SKU KNG-2K2405BWHAL
King Electric's white 27 inch 375W/500W 208V/240V high altitude electric baseboard heater is an economical way to provide heat. It's quality components guarantee long-lasting, reliable heat. Browse more baseboards at HomElectrical today!
King Electric 27-in 375W/500W Baseboard Heater, High Altitude, 208V/240V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: White.
  • Length: 27 Inches.
  • Voltage: 208V/240V.
  • Wattage: 375W @ 208V; 500W @ 240V.
  • Up to 50 Square Feet.
  • High Altitude Limit for Baseboards used over 7000 Feet.
  • cUL/UL Listed.
King Electric 2K2405BW-HAL Description
  • Color: White.
  • Length: 27 Inches.
  • Voltage: 208V/240V.
  • Up to 50 Square Feet.
Color / Finish
White
sku KNG-2K2405BWHAL
Free Shipping Eligible
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/20/2026
Product Specifications
Part Number2K2405BW-HAL
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishWhite
Heating TechnologyConvection
Maximum Amperage2.1 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Warranty1 Yr
Wattage375W, 500W
Product Dimensions27-in X 6.75-in X 2.94-in
Weight6.00-lb
UPC093319554760
Manufacturer Description
K BB 27" 240/208V 500/375W WHITE - HIGH ALTITUDE
Prop65
Color / Finish
White
sku KNG-2K2405BWHAL
Free Shipping Eligible
In Stock-
  • Voltage: 208V/240V.
Product Specifications
Part Number2K2405BW-HAL
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishWhite
Heating TechnologyConvection
Maximum Amperage2.1 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Warranty1 Yr
Wattage375W, 500W
Weight6.00-lb
UPC093319554760
Manufacturer Description