SKU KNG-4K2410BW
King Electric 4-ft 750W/1000W Electric Baseboard Heater, 208V/240V, 4.2 Amp, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
King Electric 1000W Baseboard Heater, Low Density, 240 V, 48 Inch, Bright White features:
  • Low Density Unit - 187 Watts per foot.
  • Continuous capillary sensor tube.
  • Termal protection - Rated at 175andDEG;F fail-safe type.
  • Front air intake and top air discharge.
  • The heater back, bottom fabricated from electro-galvanized 22-gauge steel.
King Electric 4K2410BW Description
Length
4-ft
sku KNG-4K2410BW
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/19/2026
Product Specifications
Part Number4K2410BW
Color / FinishWhite
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyConvection
Maximum Voltage240V
Wattage1000W
Product Dimensions4-ft X 3.25-in X 7-in
Weight10.00-lb
UPC093319114209
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Length
4-ft
sku KNG-4K2410BW
Free Shipping
In Stock-
Product Specifications
Part Number4K2410BW
Color / FinishWhite
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyConvection
Maximum Voltage240V
Wattage1000W