| Part Number | L65BR30N25UNV50K |
| Bulb Included | Yes |
| Certificate | Damp Location, cUL/UL Listed |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Type/Light Source | LED |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1000 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V-277V |
| Number of Lights | 1 |
| Power Supply | 0.7 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 9.5W |
| Wattage Equivalent | 65W |
| Weather Resistant | Yes |
| Product Dimensions | 5.40-in X 3.80-in X 5.40-in |
| Weight | 0.40-lb |
| UPC | 762148141860 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 9.5W LED BR30 Bulb, 65W Halogen Retrofit, E26, 1000 lm, 5000K features:
| Bulb Included | Yes |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1000 lm |
| Material | Plastic |
| Number of Lights | 1 |
| Power Supply | 0.7 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 9.5W |
| Wattage Equivalent | 65W |